Direksiyon silindirlerinin önemi

Günümüz motorlu vasıtalarında (binek araç, ağır araç, iş makinesi) direksiyon donanımlarında hidrolik direksiyon sistemleri kullanılmaktadır. Direksiyon silindirleri, hidrolik direksiyon sistemlerinde hidrolik pompadan uygulanan basıncı dişililere ileterek tekerleklerin istenen tarafa dönmesini sağlayan en önemli parçalarından biridir. Direksiyon silindirleri bu işlevi yerine getirirken, hidrolik pompasından bünyesinde bulunan hidrolik sıvısına aktarılan basınç sayesinde, sürücü tarafından direksiyona uygulanan küçük bir kuvveti, tekerleklerin dönmesine yetecek kadar arttırarak aktarır. Bu şekilde sürücüye konfor sağlanır.

Hidrolik direksiyonların sağladığı avantajlar sadece sürücünün az bir kuvvetle tekerlekleri döndürebilmesi değil, aynı zamanda yoldan tekerlekler vasıtasıyla direksiyona aktarılan titreşimleri azaltması, lastik patlaması halinde direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesini önlemesi gibi avantajları nedeniyle tercih edilmektedir. Bu nedenle, büyük ve geniş tekerlekli, arazide ve çamurlu zeminlerde çalışan kamyon ve iş makinelerinde aracın daha kolay manevra yapabilmesini sağlamak üzere geliştirilen hidrolik direksiyonlar, bugün artık otomobillerde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hidrolik direksiyonlar esas olarak şu şekilde çalışır: Araçların direksiyonu çevrildiği zaman, direksiyona direkt bağlı olan ana mili de döner. Bu dönüşle birlikte, kumanda valfı da hareket eder ve hidrolik geçitlerinden birisini kapatır, diğerini açar. Bunun neticesinde yer değiştiren hidroliğin hacmi oranında bir basınç oluşur. Bunun sonucunda, pistonun her iki tarafı arasında bir basınç farkı meydana gelir ve piston daha düşük basıncın bulunduğu tarafa doğru hareket eder, böylece hidrolik direksiyon silindirlerinin düşük basınç tarafındaki hidrolik sıvısı kumanda valfından geçerek pompaya geri döner. Böylece hareket rotlara iletilir ve tekerlekler istenen tarafa doğru dönüş yapar. Bu gücün aktarılması esnasında, sürücü tarafından direksiyona aktarılan güç belli bir oranda arttırılarak tekerleklere iletilir. Bu şekilde, klasik direksiyon sitemlerine göre direksiyonu daha kolay ve daha az döndürerek, araçta daha fazla bir dönüş elde edilir.  İşte hidrolik direksiyonlu araçların direksiyonunu parmak ucu ile döndürebilmemizin sırrı budur.

Firmamız, direksiyon silindirleri de dahil olmak üzere, hidrolik direksiyon sistemlerini komple olarak ya da tüm parçalarını ayrı ayrı hizmetinize sunmaktadır. Hidrolik sistemlerde yıllara dayanan tecrübemizden faydalanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Tüm hidrolik sistemlerde piyasanın en iyi kalite ve fiyat oranını sunmaktayız.

Direksiyon silindirlerinin önemi
Daha fazlası için...

Bize Dair Görseller

Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz! Bizi daha yakından tanımak için kurumsal makalelerimizi okuyabilir, görsellerimizi inceleyebilirsiniz. HYD olarak sizi bekliyoruz.